U Hrvatskoj se tematika coachinga kroz digitalne medije ozbiljnije provlači tek posljednje dvije do tri godine. Tako često imamo prilike pročitati kako slavne i uspješne osobe kao što su Oprah Winfrey, Bill Gates, Christiano Ronaldo, Hugh Jackmann, Jeff Bezos i mnogi drugi, ponosno govore da imaju svoje coacheve i da su danas tu gdje jesu upravo zato što kraj sebe imaju svog coacha.
Inače, ponekad se na našem govornom području umjesto riječi coach još koristi riječ životni trener. Osobno taj prijevod smatram nezgrapnim, pogotovo ako pogledamo originalno značenje riječi coach, koje označava kočiju na četiri kotača ili (sportskog) trenera, odnosno ako pogledamo suštinu coachinga gdje se coach ne postavlja u poziciju u kojoj pametuje ili je na bilo koji način bolji od klijenta.
Najjednostavnija definicija coachinga bi bila sljedeća:
Coaching je povjerljiv razgovor između dviju osoba, u kojem coach podržava i vodi klijenta od točke A (trenutno stanje u kojem se nalazi klijent) do točke B (stanje u kojem klijent želi biti).
Ideja je, naravno, da coach bude istrenirana osoba, koja zna prije svega aktivno slušati, postavljati pametna pitanja, dati feedback kao poklon, kao i dati maksimalnu podršku svom klijentu. Jer možda najvažnija uloga coacha je da bude tu za klijenta, podrži ga bez ikakvog osuđivanja i pomogne iz klijenta izvući potrebne resurse, koji su oduvijek već u njemu.
Susret između coacha i klijenta zovemo coaching sesijom. Kada bi netko sa strane promatrao tu sesiju, ne bi vidio ništa drugo već naizgled običan, ali malo dublji i fokusirani razgovor. Ponekad coach može koristiti određene kreativne tehnike i zamoliti klijenta da nešto nacrta, oboji i slično, zbog čega coaching sesije mogu biti vrlo zanimljive kreativcima i kinestetičarima (osobama koje uče kroz dodir i osjećaje).
No važno je spomenuti da svaka coaching sesija ipak ima glavu i rep, a obično se sastoji od 8 koraka:
1/ Susreta s klijentom
2/ Istraživanja što se dogodilo između dviju sesija
3/ Postavljanja teme coachinga
4/ Samog procesa coachinga
5/ Izlaska klijenta iz coaching stanja
6/ Uvida klijenta na samoj sesiji
7/ Dogovora s klijentom za rad između sesija
8/ Završetka sesije i zakazivanja sljedećeg termina.
Za više informacija o izgledu coaching sesije, kliknite na članak u kojem sam detaljno opisala svaki od spomenutih koraka.
Ponekad, u situacijama kada klijent nije siguran može li mu pomoći coaching i želi li najprije upoznati svog potencijalnog coacha, postoji i nulti korak; 30-minutni besplatan uvodni razgovor. Svoj termin besplatnog razgovora zakažite OVDJE.
Jedno od najčešćih pitanja koje dobivam je pitanje koliko susreta je potrebno da bi klijent riješio svoj problem, donio neku odluku, odnosno da bi došao do one točke B s početka članka – do željenog stanja.
Na ovo pitanje je gotovo nemoguće odgovoriti, jer klijenti dolaze s različitim problemima i izazovima, a također su neki više od drugih posvećeniji radu s coachem. No mogu vas utješiti i slobodno reći kako je najčešće dovoljno samo pet dolazaka po 60 minuta, koji se obično odviju unutar mjesec do dva.
Ako se pitate za koga je coaching i može li vama coach pomoći da postignete svoje životne ciljeve, u ovom odlomku saznat ćete više informacija upravo o tome.
Moje iskustvo pokazalo mi je kako coaching može donijeti veliku dobrobit svakome tko je spreman preuzeti odgovornost za sebe i tko ne mašta o magičnoj piluli koja će mu promijeniti život. Dakle, ako razumijete da promjena mora doći od vas da bi se u životu nešto zbilo drugačije (da biste počeli dobivati drugačiji ishod) i ako ste spremni raditi na sebi, a ne očekivati da će coach preuzeti i riješiti sve vaše životne probleme, onda ste savršeno spremni na rad s coachem.
U nastavku ću popisati neke od češćih tema s kojima se javljaju klijenti za coaching, što vjerujem da će i vas ohrabriti da napravite prvi korak i prijavite se za besplatan 30-minutni razgovor.
Najčešće teme za coaching:
Iako imaju iste korijene, psihoterapija i coaching se poprilično razlikuju u radu s klijentom. Terapija je okrenuta ka prošlosti i rješavanju problema koji su se nekad dogodili u prošlosti. Terapija se također puno bavi sadržajem – vi kao klijent prepričavate svoj doživljaj nekog događaja, vaše unutrašnje rane, boli i traume.
S druge strane, coaching se kao proces bazira na sadašnjim željama i dostizanju cilja u budućnosti. Na coaching sesiji klijent minimalno prepričava sadržaj coachu, a ponekad je moguće izvesti sesiju i tako da klijent uopće ne mora spomenuti sadržaj, odnosno temu na kojoj radi.
Bitna razlika između psihoterapije i coachinga je i u stanju klijenta. Osobe kojima je potreban psihoterapeut obično:
S druge strane, osobe koje su savršeni kandidat za coaching:
Upravo zbog tog proaktivnog i otvorenog stanja, rast i napredak klijenta kroz coaching sesije je vidljiv i brz.
Konačno, htjela bih vam skrenuti pozornost na to da se coaching također razlikuje od mentorstva, konzaltinga i treninga.
Mentorstvo se gradi na odnosu gdje mentor, koji je najčešće starija i iskusnija osoba, svom klijentu generalno predstavlja model – ono što bi klijent volio biti u budućnosti. Mentor je onaj koji zna odgovore, a klijent je tu onaj koji pita. (U coachingu coach pita, a klijent zna odgovore.)
Konzalting je najsličniji mentorstvu i temelji se na davanju savjeta, temeljem vlastitog znanja i stečenog iskustva u nekoj specifičnoj niši. Konzultant klijenta (u većini slučajeva neko poduzeće) savjetuje oko vrlo specifičnog problema u kojem ima iskustva, kako bi klijent svoj problem riješimo što bezbolnije i brže.
Trening pak je proces u kome je grupi ljudi kroz nastavu, podučavanje i trening omogućeno učenje i vježbanje novih vještina, dok je trener najčešće stručnjak u jednom području.
Kao što sam već spomenula, coach nikada nije u superiornoj poziciji klijentu, zbog čega coach svom klijentu nikada ne nameće odgovore, ne savjetuje ga niti ga podučava, jer bi to značilo da je, uvjetno rečeno, „bolji od klijenta“.
Coacheva primarna uloga je da klijenta podrži bez ikakvih osuda te ga uz pametno postavljena pitanja i iskren feedback sigurno dovede od točke A do točke B.
Želite li raditi sa mnom na svojoj temi, javite se već danas da dogovorimo prvu coaching sesiju. Ako pak još uvijek niste sigurni je li coaching pravo rješenje za vas ili me želite najprije osobno upoznati, onda kliknite na link i rezervirajte 30-minutni besplatni uvodni razgovor.
Pokrenite se, živite svoj život!
© Created with passion by La boss 2024. | Pravila privatnosti