U ovom članku istražujemo kako stres na poslu utječe na našu sposobnost da u potpunosti koristimo svoje resurse. Prema godišnjem izvješću brenda Headspace o trendovima mentalnog zdravlja na radnom mjestu, gotovo svaki ispitani zaposlenik (njih čak 98%) izjavilo je da stres na poslu negativno utječe na osobni život. Pitanje koje želim razmotriti je, kako naš poslovni i osobni život mogu biti uravnoteženi ako, statistički gledano, gotovo svi nosimo svoj stres na poslu sa sobom?
Krenimo od početka. Da bismo razumjeli cijenu dugotrajnog stresa na poslu, moramo razmisliti o njegovoj cikličkoj prirodi. Sjetite se sebe kada završite s poslom i dođete kući. Ako se kod kuće ne možete u potpunosti opustiti od posebno teškog dana u uredu, to onemogućuje vašu sposobnost da se prepustite svom privatnom vremenu. Vi ste „u glavi“ još uvijek na poslu, zar ne? Vi niste prisutni u sadašnjem trenutku, već ste „u vremenu“, u ovom slučaju – u prošlosti (nanovo promišljate o nekom teškom događaju koji se dogodio na poslu) ili u budućnosti (što će se tek dogoditi na poslu). Važno je upamtiti da posljedice stresa nije moguće osjetiti kada smo prisutni u sadašnjosti, odnosno u ovom trenutku.
Nažalost, taj radni stres koji ste iskusili često utječe na vašu brigu za vlastiti um, tijelo i emocije (odnose s drugima), a upravo taj utjecaj može dovesti do nedostatka fokusa i produktivnosti u uredu, nerijetko i do psihosomatskih smetnji, i tako se ciklus ponavlja.
Rekla bih da je ključ prevencija. Potrebno je razmisliti o načinima ublažavanja stresa na poslu prije nego što počinje djelovati na naš privatni dio vremena.
Kako takvo razmišljanje pretvoriti u praksu?
Prvo, važno je razumjeti da ako se nosite sa stresom na poslu, sigurno niste sami – osjećaji su posao s punim radnim vremenom i teško je pronaći osobno ispunjenje kada se vaga ravnoteže između posla i privatnog života naginje u korist posla. Ako niste sigurni gdje vaša vaga više preteže, razmislite što najviše cijenite u životu – na primjer, druženje s obitelji ili bavljenje nekim hobijem. Usklađuje li se vaš trenutni raspored ili rutina s onim što najviše cijenite? Gdje možete napraviti promjene kako biste dali više sebe onome što cijenite? To bi moglo izgledati kao uspostavljanje svjesne rutine “isključivanja” ili postavljanje granica oko provjere mailova izvan radnog vremena.
U idealnom slučaju, glavna metoda za poboljšanje ravnoteže između posla i privatnog života uključivala bi smanjenje sati provedenih na radu u odnosu na sate provedene na drugi način – ali realno, malo poduzetnika si to danas može priuštiti. Ako ne možete odvojiti za sebe šest tjedana (koliko stručnjaci kažu da nam je potrebno da se oporavimo od kroničnog stresa), onda razmislite o manjim koracima koje možete poduzeti kako biste smanjili utjecaj stresa na poslu, kako kod sebe, tako i kod svojih zaposlenika.
Predložite svojim zaposlenicima sastanak na kojem ćete raspraviti o jednostavnim praksama za smanjivanje stresa, a koje možete svakodnevno koristiti zajedno. To možda može biti grupno ritmično disanje, recimo tri puta dnevno provodite aktivnost trajanja 2-3 minute, gdje zajedno ponavljate udahe trajanja 5 sekundi i izdahe trajanja 5 sekundi. Možda možete dogovoriti jutarnje satove joge gdje ćete sat vremena prije početka radnog vremena kao kolektiv vježbati jogu.
Svom timu možete osigurati i psihoterapeuta ili coacha koji su specijalizirani za rad sa stresom i anksioznosti, a koji će biti na raspolaganju vašem timu jednom ili dvaput tjedno. Kada krenete razrađivati ideje, vjerujem da vam je samo nebo granica.
Ovakve grupne aktivnosti olakšat će vam stvaranje dobre navike da se opustite, a kako stres kod jedne osobe često potiče stres kod druge osobe, grupna aktivnost također će smanjiti to prenošenje stresa i kao kolektiv s vremenom ćete se osjećati bolje.
Ja sam i sama poduzetnica već duži niz godina i prošla sam svakakve stresne situacije sa svojim timom. Upravo me to potaknulo da više istražujem teme stresa i anksioznosti, najprije kako bih pomogla sebi, a onda kako bih pomogla i drugima. To je bio jedan od glavnih razloga zašto sam se educirala za ECA profesionalnog coacha – kako bih podržala i vas, kada je to potrebno.
Želite li raditi sa mnom coaching 1na1 kao lider ili menadžer, ili pak vam je draži grupni coaching, kontaktirajte me bez obaveze kako bismo pronašli najbolji način podrške
© Created with passion by La boss 2024. | Pravila privatnosti