Psihosomatske reakcije – Znakovi koje vam tijelo šalje „kada mu je dosta“

Psihosomatske reakcije

Psihosomatskim smetnjama nazivamo sve one zdravstvene probleme u čijem nastanku glavnu ulogu igraju psihološka, odnosno, emocionalna stanja. Riječ “psihosomatski” dolazi od grčkih riječi “psiha” (duša) i “soma” (tijelo), što naglašava povezanost između uma i tijela. Ove smetnje predstavljaju kako mentalno i emocionalno stanje može utjecati na tjelesno zdravlje.

Psihosomatske smetnje nastaju kada nismo usklađeni sami sa sobom

Kada nismo usklađeni sami sa sobom, tijelo nam često šalje signale kako bi nas upozorilo na disbalans između naših unutarnjih vrijednosti, želja i stvarnosti u kojoj živimo. Kada dođemo u stanje disbalansa i u njemu ostanemo duže vrijeme, naše se tijelo “buni” tako što počinje pokazivati određene tjelesne reakcije (simptome). Često imamo osjećaj da “nešto nije u redu”, ali ne znamo što.

Naš osjećaj unutarnjeg konflikta i nelagode manifestira se na različite načine:

  • Osjećamo nedostatak jasnoće: Osjećamo se zbunjeno ili neodlučno, teško nam je donijeti odluke jer nismo sigurni što zapravo želimo ili trebamo.
  • Osjećamo emocionalni stres: Možemo osjećati tjeskobu, tugu ili frustraciju jer naše misli, osjećaji i ponašanja nisu u skladu. Ovo može dovesti do stalnog osjećaja napetosti.
  • Imamo manje energije i motivacije: Kada nismo usklađeni sa sobom, možemo osjećati umor, iscrpljenost ili manjak entuzijazma za aktivnosti koje su nam inače važne.
  • Naše stanje dovodi do problema u odnosima: Unutarnji nesklad može utjecati na naše odnose s drugima. Možemo postati manje strpljivi, više reaktivni ili povučeni.
  • Osjećamo fizičke simptome: Dugotrajna unutarnja neusklađenost može dovesti do fizičkih simptoma poput glavobolja, problema s probavom, nesanice ili drugih zdravstvenih problema.
  • Izbjegavamo i odgađamo zadatke: Kada nismo u skladu sa sobom, možemo odgađati važne zadatke ili izbjeći suočavanje s određenim situacijama jer nam one stvaraju nelagodu.
  • Osjećamo se prazno: Često se javlja osjećaj da nešto nedostaje ili da nismo na pravom putu, što može rezultirati općim nezadovoljstvom i gubitkom smisla.


Usklađenost sa samim sobom znači biti svjestan svojih vrijednosti, potreba i želja, ali i djelovati u skladu s njima. Kada smo usklađeni, osjećamo unutarnji mir, jasnoću i cjelovitost, što vodi do većeg osjećaja sreće i ispunjenosti.

Ovo su simptomi koje nam tijelo šalje kada nismo usklađeni sami sa sobom

Tjelesni znakovi disbalansa, koje podsjetimo, zovemo još (psiho)somatskim simptomima, mogu se manifestirati na različite načine. One češće nabrajamo u nastavku:

  • Kronični umor: Osjećaj stalnog umora bez obzira na količinu sna može biti znak da se iscrpljujemo emocionalno ili mentalno, često zbog nezadovoljstva u životu ili poslu.
  • Nesanica: Problemi sa spavanjem, uključujući teškoće pri usnivanju ili česta buđenja, mogu signalizirati unutarnje nemire i stres.
  • Glavobolje: Učestale glavobolje mogu biti rezultat napetosti i stresa, posebno ako se često javljaju tijekom radnog vremena ili u situacijama koje izazivaju nelagodu.
  • Bolovi u vratu i leđima: Kronična napetost u vratu i leđima može odražavati emocionalni stres, napetost ili osjećaj da nosimo previše odgovornosti.
  • Problemi s probavom: Stres i unutarnji nemir često utječu na probavni sustav, uzrokujući simptome poput nadutosti, bolova u trbuhu ili sindroma iritabilnog crijeva.
  • Anksioznost i panični napadi: Ako se osjećamo stalno zabrinuto ili doživljavamo napade panike, to može biti znak da se osjećamo zarobljeni u situacijama koje ne odražavaju naše prave želje ili vrijednosti.
  • Osjećaj praznine ili besmisla: Stalni osjećaj praznine ili besmisla može ukazivati na to da ne živimo u skladu sa svojim unutarnjim potrebama i željama.
  • Razdražljivost: Povećana razdražljivost i kratak fitilj mogu biti znak da smo pod stalnim pritiskom i nezadovoljni životom kakav trenutno živimo.
  • Povlačenje iz društva: Izbjegavanje društvenih situacija i izolacija mogu signalizirati da se osjećamo neskladno ili nesretno u životu.
  • Smanjen libido: Nedostatak interesa za seksualnu aktivnost može biti rezultat emocionalnog distresa, stresa ili nezadovoljstva u važnim životnim područjima.


Spomenuti somatski znakovi naravno nisu specifični samo za nesklad između unutarnjih vrijednosti i stvarnog života, ali često mogu biti indikatori da nešto nije u redu i da je potrebna introspekcija i promjena.

Kako liječiti psihosomatske smetnje?

Liječenje psihosomatskih smetnji zahtijeva holistički pristup koji uzima u obzir i fizičko i mentalno zdravlje. Budući da se ovi simptomi javljaju kao posljedica psiholoških čimbenika, važno je tretirati i fizičke simptome i emocionalne uzroke. Evo nekoliko koraka i metoda koje se koriste u liječenju psihosomatskih smetnji:

Psihoterapija

Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) pomaže nam identificirati i promijeniti negativne obrasce mišljenja i ponašanja, psihodinamska terapija se fokusira na istraživanje potisnutih emocija, dok se kroz terapiju usmjerenu na tijelo bavimo fizičkim senzacijama povezanih s emocionalnim stanjem.

Alternativne metode liječenja

Tretmani poput akupunkture, masaže i drugih komplementarnih terapija mogu pomoći u ublažavanju fizičkih simptoma i smanjenju stresa, no ako uzrok nije riješen, s vremenom će se ponovo javiti psihosomatski simptomi.

Tehnike opuštanja

Vježbe dubokog disanja pomažu u smanjenju stresa i opuštanju tijela. Iako prakse koje kombiniraju fizičke pokrete s mentalnom koncentracijom i disanjem, poput joge i Tai Chia, pomažu u smanjenju stresa i poboljšanju tjelesne aktivnosti, često je dovoljno relaksirajuće da stanete dnevno na 2-3 minute i posvetite se dubokom disanju. Progresivno opuštanje mišića također je tehnika koja se pokazala djelotvornom, a uključuje postupno napinjanje i opuštanje različitih mišićnih grupa, što pomaže u smanjenju tjelesne napetosti.

Promjene u načinu života

Mijenjanje starih navika novima, onima zdravijima, također može znatno doprinijeti smanjenju psihosomatskih znakova. Redovita tjelovježba (na primjer, brzo hodanje, plivanje, bicikliranje… ) pomaže u smanjenju stresa, poboljšanju raspoloženja i oslobađanju endorfina, prirodnih tvari koje mogu pomoći u smanjenju bolova i poboljšanju općeg stanja tijela. Uravnotežena prehrana može pomoći u održavanju fizičkog i mentalnog zdravlja, baš kao i dobar san koji je ključan za oporavak tijela i uma.

Apsolutna podrška

Socijalna podrška može igrati ključnu ulogu u oporavku, pružajući emocionalnu potporu i praktičnu pomoć. Iako je važno imati podršku obitelji i zajednice, često ipak nije dovoljno jer oni nisu stručne osobe koje bi nam mogle postavljati prava pitanja i podržati nas u našem procesu transformacije. Tu svakako može nastupiti vlastiti coach, koji je svojim klijentima apsolutna podrška u bilo kakvoj promjeni, te klijenti možda i po prvi put u životu sada mogu imati podršku koja je kroz dosadašnji život izostajala.

Prepoznali ste se u priči te želite da vas podržim u otkrivanju vaših vrijednosti i želja? Poduzmite prvi korak već danas – kontaktirajte me i dogovorite svoju prvu coaching sesiju!

Ako pak su vas psihosomatske reakcije potakle na ozbiljne životne promjene, možda je došlo i vaše vrijeme da upišete 8-tjedni program za napredak u karijeri – ReStart karijere

Facebook
Threads
LinkedIn

Osobni coach za napredak u poslovanju i karijeri.

ISTRAŽI JOŠ I OVO

Press
Besplatni resursi
Mišljenja o radu

RADNO VRIJEME

ponedjeljak – petak:
09:00 – 12:00
16:00 – 18:00
vikendi i blagdani:
neradno

© Created with passion by La boss 2024. | Pravila privatnosti